,

6 راهکار برای کم کردن اضطراب جدایی سگ

آیا شما نیز از آن دسته صاحبان مسئولیت پذیری هستید که می‌خواهید بدانید اضطراب جدایی سگ به چه شکل است و چگونه کاهش می‌یابد؟

اگر وقتی به خانه برمی‌گردید، می‌بینید سگتان کفش، پایۀ مبل، پرده و… را جویده است یا همسایه‌ها می‌گویند که در نبود شما، تمام مدت زوزه کشیده و پارس کرده است یا با دیدن شما بیش از حد هیجان‌زده می‌شود، احتمالا سگ شما به اضطراب جدایی (separation anxiety) مبتلاست.

سگ‌ها در طبیعت هیچ وقت از گروهشان جدا نیستند. پس وظیفۀ ماست که به او کمک کنیم تا بتواند تنها بماند و کمتر اذیت شود. برای همین در ادامه به شما شش راهکار برای کم کردن اضطراب جدایی سگ پیشنهاد می‌کنیم.

1. قبل از اینکه از خانه خارج شوید، سگتان را به پیاده‌روی ببرید.

پیش از رفتن به سر کار، سگتان را به پیاده‌روی ببرید. سعی کنید سرعت این پیاده‌روی زیاد باشد تا سگتان بیشتر خسته شود. می‌توانید کوله پشتی مخصوص به او بپوشانید و در آن چیزهایی بگذارید تا برای حمل بار اضافه بیشتر انرژی مصرف کند. بعد از برگشتن از پیاده‌روی با دادن آب و غذا به او پاداش دهید. البته بعضی از سگ‌ها بلافاصله بعد از پیاده‌روی غذا نمی‌خورند و باید کمی آرام بشوند تا بتوانند غذا بخورند. هدف از این کار این است که سگتان خسته شود تا تنهایی‌اش را، در سکوت و آرامش، به استراحت بگذراند.

2. نوازشش نکنید. نگاهش نکنید. حرفش نزنید.

جدایی از سگتان را تبدیل به یک کار بزرگ و مهم نکنید. قبل از رفتن و بعد از برگشتن سگتان را نگاه نکنید. او را نوازش نکنید و با او حرف نزنید. اینکه مدت زمان این کار چه قدر باشد، بستگی به سگتان دارد؛ از 5 دقیقه تا یک ساعت. هر وقت که سگتان آرام بود، برقراری ارتباط با او را شروع کنید. با برقرار نکردن ارتباط، از طریق انجام این سه کار، این پیام را به سگتان می‌دهید که این جدایی چیز مهمی نیست.

3. خیلی پیش از آنکه خانه را ترک کنید از سگتان خداحافظی کنید.

سگ شما به خداحافظی نیاز ندارد. خداحافظی کردن مختص به انسان‌هاست، اما اگر شما نمی‌توانید قانون قبل را به‌راحتی رعایت کنید، از خیلی قبل‌تر از زمان ترک خانه ، او را نوازش کنید، بگویید که دوستش دارید و دلتان برایش تنگ می‌شود. بعد دیگر به او کاری نداشته باشید تا از خانه بروید. یادتان نرود که این کار را برای خودتان انجام می‌دهید و سگ شما اصلا به آن احتیاج ندارد.

4. برای کاهش اضطراب جدایی سگ ، آرام و قاطع باشید.

 

 

نباید وقتی سگتان را تنها می‌گذارید عذاب وجدان داشته باشید یا نگران و مضطرب باشید. سگ انرژی و حس شما را درک می‌کند. او به رهبر آرام و محکمی نیاز دارد که حس امنیت را در او تقویت کند. سگ باید مطمئن باشد مسائلی که به شما مربوط می‌شود به خوبی پیش می‌رود. رهبری آرام و قاطع اضطراب جدایی سگ را کم می‌کند.

5. سگتان را کوتاه‌مدت تنها بگذارید تا کم‌کم به زما‌ن‌های طولانی عادت کند.

در آغاز او را 5 دقیقه تنها بگذارید. وقتی به این مدت زمان تنهایی عادت کرد. کم‌کم این مدت را بیشتر کنید تا به بیست دقیقه برسد و بعد بیشتر کنید تا یک ساعت و باز هم بیشتر کنید تا بتوانید، بدون هیچ نشانه‌ای از اضطراب جدایی سگ ، هشت ساعت تنهایش بگذارید.

6. برای سگتان کتاب صوتی پخش کنید.

تحقیقات جدید نشان داده است که پخش شدن صدای انسان به کم شدن اضطراب جدایی سگ کمک می‌کند.

3 پاسخ
 1. سایه
  سایه says:

  سلام ، من یه سگ نر دو سال و نیمه دارم ،یکبار گم شده یا شایدم دزدیدنش،بعد بعدم واگذار شده به یه خانمی که بعد از دوماه رفتن خارج از ایران و این بچه رو پس دادن، وقتی اومد پیش من بشدت میترسید هر جا می رفتم دنبالم می اومد الان بعد از چهار ماه متوجه شدم اضطراب جدایی داره ، ترس این بچه زندگیم و مختل کرده ، نمیتونم حتی ده دقیقه هم از خونه بیرون برم انقدر پارس میکنه همه رو خبر میکنه صدای همسایه هام در اومده ،کلافه شدم نمیدونم چکار کنم ، میخوام کمکش کنم اما نمیدونم چطوری ، همه بهم گفتن واگذارش کن بره امااین بچه عضوی از خانواده منه ،نمیتونم هرگز این کارو کنم، عجیب دوسش دارم اما بچم داره عذاب میکشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در این مورد حتما از حضور یک مربی خبره بهره بگیرید، سگ‌ها شخصیت‌های منحصر بفردی دارند و باید برای درمان مشکلات هریک از آن‌ها مناسب ویژگی‌ها، اخلاق‌ها و شخصیت هرکدام اقدام شود.

   پاسخ
 2. سيامك
  سيامك says:

  سلام منم يه سگ kokoniيك سال و نيمه دارم چندماهيه كه به من واگذار شده وقتي تنها ميزارمش جاشو خيس ميكنه حتي اگه خودم تو خونه باشم و تو يه اتاق تنها بزارمش اروم شرع به ناله و غر زدن ميكنه اما پارس خيلي به ندرت ميكنه با ديدن اباس پوشيدنم اونقدر بالا و پايين ميپره كه مجبور بشم با خودم ببرمش

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *