,

6 نشانۀ کمبود تحرک سگ

کمبود تحرک سگ

کمبود تحرک سگ

سگ ها درست مانند انسان به تحرک منظم نیاز دارند، اگر سگ شما به اندازۀ کافی تحرک و فعالیت جسمی نداشته باشد، ممکن است دچار اضافه وزن شود، بی حوصله و گوشه گیر گردد یا اینکه انرژی فروخورده‌اش را به روش‌های نامطلوب شما تخلیه کند. آشنایی با علائم کمبود تحرک سگ به شما در پیشگیری از بروز مشکلات جدی‌تر در سگ کمک می‌نماید.

به خاطر داشته باشید که هر نوع سگی نیازهای متفاوتی دارد. سن سگ، نژاد، اندازه و وضعیت سلامتی‌اش بر روی مقدار فعالیت و تحرکی که او نیاز دارد اثر خواهد گذاشت. به عنوان مثال یک توله سگ در حال رشد، عموماً به تحرک و فعالیت بیشتری نسبت به یک سگ مسن نیاز دارد.

1. افزایش وزن

از اولین علائمی که نشان می‌دهد سگ شما به فعالیت بیشتری نیاز دارد، اضافه وزن است. اگر متوجه شدید که سگ شما اضافه وزن پیدا کرده است وقت آن رسیده است که تمرینات ورزشی سگتان را افزایش دهید. البته ابتدا باید مطمئن شوید که بیش از حد سگتان را تغذیه نمی‌کنید.

اضافه شدن وزن موضوعی است که به دوعامل مرتبط می‌شود، بخشی از آن مرتبط با موضوع کمبود تحرک سگ و بخشی مرتبط با کالری دریافتی او است. بنابراین مهم است سهم هر دو مورد را در نظر گرفته شود. بدین معنا که ممکن است یک سگ فعال و پر جنب و جوش هم دچار اضافه وزن شود اگر کل کالری دریافتی روزانه سگ کنترل نشود.

برای کاهش وزن سگ خود با دامپزشک جهت تدوین یک برنامۀ غذایی-ورزشی مشورت کنید. شما می‌توانید با بردن لیستی از رژیم غذایی فعلی او (تمام غذاها، تشویقی‌ها، غذاهایی که از سر میز غذای خودتان به او می‌دهید و …) به دامپزشک خود کمک کنید.

2. رفتار مخرب و نامطلوب

مبود تحرک سگ و رفتارهای مخرب

از آنجاکه سگ ها نمی‌توانند با ما صحبت کنند، اگر نتوانند راهی برای تخلیۀ انرژی‌شان (مثل پیاده‌روی، دویدن، شنا کردن یا جست و خیز کردن) پیدا کنند، شروع به تخریب لوازم منزل و بازی کردن با آن‌ها می‌کنند، و این اتفاق نشان می‌دهد که سگ شما به فعالیت فیزیکی بیشتری نیاز دارد.

رفتارهای معینی نشان دهندۀ کمبود تحرک سگ هستند؛ مثل :جویدن کفش یا مبلمان خانه، ادرار کردن در خانه، رفتن به داخل سطل زباله، تخریب وسایلی که در خانه نگهداری می‌شود و یا افزایش تهاجم و پرخاشگری نسبت به اشخاص یا دیگر حیوانات خانگی. افزایش دادن تمرینات ورزشی شروع خوبی برای کاهش این رفتارهای مخرب و ناخواسته است.

به خاطر داشته باشید فعالیت بدنی ناچیز و کمبود تحرک سگ شما لزوماً منجر به رفتارهای مخرب نامطلوب نمی‌گردد، یک مسالۀ اساسی مثل ترس یا اضطراب جدایی نیز می‌تواند منجر به بروز این نوع از رفتاها گردد. برای تشخیص ریشۀ اصلی  مشکل با دامپزشک خود مشورت کنید.

3. گوشه گیری و انزوا طلبی

کمبود تحرک سگ و گوشه گیری

مشکل کمبود تحرک سگ می‌تواند منجر به گوشه گیری و در خود فرو رفتن برخی از آن‌ها شود. زمانیکه آن‌ها تحرک فیزیکی و تحریک ذهنی کافی را دریافت نکنند با صاحب خود ارتباط لازم را برقرار نمی‌کنند. در این شرایط  آن‌ها فقط در گوشه‌ای دراز می‌کشند یا چنبره می‌زنند و به زیرجایی می‌روند.

اگر سگ اجتماعی شما، دیگر به شوق پیاده‌روی رفتن به سمت درب نمی‌آید و یا زمانیکه شما داخل اتاق می‌شوید، بی‌میل و علاقه برخورد می‌کند، این امر می‌تواند نشانۀ افسردگی سگ باشد. از جمله دلایل دیگر گوشه گیری می‌توان به اضطراب و درد اشاره کرد.

اگر سگ شما علایم گوشه نشینی را دارد، جهت پیدا کردن علت و کمک به بازگرداندن حال سگ به حالت طبیعی و عادی‌اش به دامپزشک خود مراجعه و با او مشورت کنید.

همچنین برخی از سگ هایی که کناره گیریشان به خاطر افزایش وزن است ممکن است به کم کاری تیروئید نیز مبتلا شده باشند. این بیماری به راحتی از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.

4. بیش فعالی

کمبود تحرک سگ و بیش فعالی

برعکس، اگر فعالیت بدنی سگ کم باشد و دیر به دیر او را بیرون ببرید، ممکن است سگتان در مواقع پیاده روی بیش فعال و به سختی قابل کنترل کردن باشد، زیرا به بیرون رفتن عادت نکرده‌ است.

اگر مشاهده کردید که سگ شما زمانیکه  قلادۀ او را از کمد بیرون می‌آورید یا در مواقعی که شما به سمت درب حرکت می‌کنید بیش از حد هیجان زده می‌شود، این امر می‌تواند نشان‌دهندۀ کمبود تحرک سگ، نیاز او به فعالیت بیشتر و سوزاندن انرژی بیشتر باشد.

برای بهبود رفتارهای سگ در مواقعی که قلاده پوشیده است، باید مواقعی که به شما توجه می‌کند و در کنار شما به خوبی راه می‌رود به او جایزه دهید.

5. گرفتگی عضله یا کاهش استقامت فیزیکی سگ

گرفتگی عضله یا کاهش استقامت فیزیکی سگ

اگر سگ شما برای مدتی ورزش منظم نداشته باشد، ممکن است از درد و گرفتگی عضلات یا کاهش استقامت فیزیکی رنج ببرد.

توجه دقیقی به نحوۀ عملکرد سگ خود داشته باشید، به خصوص اگر علائم ادامه دار باشد و به خودی خود حل نشوند.

سگ ها می‌توانند درد را به چند شیوه نشان دهند؛ بعضی از علایم می‌توانند به صورت بی‌تحرکی، بی میلی به بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا مشکلات خوابیدن بروز کند.

اگر سگ شما تمایلی به ورزش نداشته باشد، باید با دامپرشک خود مشورت کنید تا علت اصلی مشخص گردد، و برنامه‌ای برای افزایش سطح فعالیت دوبارۀ او آماده کنید. اگر سگ شما از مشکل سلامتی رنج می‌برد، استراحت ، داروهای مسکن و یا کاهش وزن برای او توصیه می‌گردد.

6. واق واق کردن و زوزه کشیدن

کمبود تحرک سگ و آوردن قلاده‌اش

بعضی از سگ ها هنگامی که فعالیت کافی ندارند،واق واق می‌کنند و زوزه می‌کشند. اغلب اوقات سر و صدای بیش از اندازه موجب می‌شود تا توجه صاحب خود را جلب کنند. اگر سگ شما نیز به صورت حلقه‌ای می‌چرخد، قلاده‌اش را می‌آورد یا به سمت درب می‌دود، احتمالا مشتاق بیرون رفتن است.

چگونه فعالیت روزانۀ سگتان را افزایش دهید؟

افزایش فعالیت بدنی سگ

نکته کلیدی و مهم در شروع تمرینات ورزشی این است که ساده و آهسته باشند. به آرامی هر فعالیتی را ایجاد کرده و اجازه دهید سگتان راهنمایی کند که چه قدر می‌تواند انجامش دهد. پس از یک فعالیت جدید باید حواستان به علائم ناشی از درد در حیوان باشد.

اگر شما سعی کنید چربی‌های اضافی سگ تنبلتان را با فعالیت زیاد در یک آخر هفته بسوزانید، او را در معرض آسیب قرار می‌دهید.

سگ‌های سالم که مشکلات پزشکی ندارند می توانند با 3 بار در روز و هر بار 5 دقیقه، پیاده‌روی را شروع کنند. به تدریج زمان را افزایش دهید تا سگ شما بتواند 30 تا 45 دقیقه در روز راه برود.

به دمای هوا بسیار دقت کنید. هر حیوان خانگی در تحمل گرما، توانایی متفاوتی دارد، اما سگ‌های دارای اضافه وزن و همین طور سگ‌هایی که بینی کوتاه دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

صاحبان سگ های نژادهای بینی کوتاه ، هنگامی که یک برنامه فعالیتی جدید را شروع می‌‎کنند، باید بسیار بااحتیاط عمل کنند. سگ های دارای صورت یا بینی کوتاه ممکن است قادر نباشند  هوا را به خوبی همسالانشان با بینی بزرگتر، استنشاق کنند. بنابراین در رابطه با سگ هایی مانند نژادهای بولداگ(Bulldog) و پاگ(Pug) باید بسیار محتاط باشید. از آنجایی که این نژاد سگ ها عموماً گرما را به خوبی تحمل نمی‌کنند، لذا پیشنهاد می‌شود که پیاده روی های کوتاهتر با وقفه‌های طولانی‌تر بینشان انجام شود.

به همین ترتیب اگر سگ شما دارای مشکلات سلامت مانند مشکلات مفصلی یا بیماری قلبی باشد، توصیه می‌گردد که برای افزایش توان و تحرک سگ از دامپزشک متبحر در حوزۀ توانبخشی حیوانات خانگی کمک بخواهید. با این کار، از خطر آسیب بیشتر یا وخیم شدن بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌نمایید.

هنگامی که شما به درک بهتری از توانایی‌ها و محدودیت‌های سگ خود برسید، قادر خواهید بود تا بالاترین بهره‌وری از ورزش سگ خود را شناسایی کنید.

توضیحات:

بینی کوتاه:

براکی سفالیک (brachycephalic)، نوعی شکل جمجه است که نسبت به متوسط آن گونه، کوتاه‌تر است. به عنوان یک ویژگی مورد پسند در سگ‌ها و گربه‌های خانگی مانند سگ نژاد پاگ است. این ویژگی در سایر گونه‌ها می‌تواند طبیعی یا غیر طبیعی باشد.

12 پاسخ
 1. پدرام رستمی
  پدرام رستمی says:

  سلام.وقت بخیر.سه روزه سگم تعادل نداره.رو پاهاش نمیتونع وایسه.بسختی راه میره.دو قدم راه میره میخوره زمین.لطفا جواب بدین ممنون

  پاسخ
 2. باران
  باران says:

  سلام من سگ ماده پیکینیز شش ماهه دارم خدود دوهفته ست دیگه جنب و جوش و شیطنت سابقو نداره بی میل و گوشه گیره علتش چیه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورتیکه او را عقیم نکرده اید این سن زمان بلوغشان است. می تواند به علت تغییرات هورمونی باشد.

   پاسخ
   • باران
    باران says:

    یکماه از اولین فحلش میگذره یعنی این مورد طبیعیه و به زودی به حالت قبل با شیطنت های قبلی بر میگرده؟؟؟

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     به هر حال سگتان در حال حاضر دیگر توله با شیطنت های تولگی نیست اما اگر کم تحرکی اش حالت افسردگی دارد اولا خودتان شرایط خانه را بسنجید آیا به اندازه کافی با او وقت صرف می کنید؟ روزانه برای پیاده روی به بیرون میبرید؟ با او بازی می کنید؟ در صورتیکه این شرایط مهیا است خوب است برای اطمینان از سلامت و معاینه به دامپزشک مراجعه نمایید.

     پاسخ
 3. محمد
  محمد says:

  سلام متشکرم از سایت شما من یک توله سگ نژاد افقان دارم الان ۳ماهش است میخواستم اون رو بیرون ببرم یک نفر گفت اگر بیرون ببری دیگه به درد نگهبانی نمیخوره و گیرنده نمیشه واسه همین داخل یک حیاط خلوت کوچک گذاشتمش و واسش همه چیز فراهم کردم از اسباب بازی بگیر تا همه چیز ولی هی ناله میکنه که در رو باز کن و با من بازی کن حتی نصف شب سر وصدا میکنه و چنگ روی در میکشه ولی هم در را باز میکنم و به داخل خانه میارمش بعد چند دقیقه بازی کردن روی فرش ادرار و یا مدفوع میکنه یکی این مورد یکی که هی میاد دست من رو تو دهانش میکنه بعضی وقت ها گاز میگیره یکی دیگه که واکسن واسه عقیم کردنش رو کی باید بزنم یکی دیگه چکار کنم که گیرنده بشه کمکم کنید ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. در خصوص تربیت برای گیرندگی حتما باید از مربی ماهر استفاده نمایید و تربیت توسط خود صاحب سگ چندان موفقیت آمیز نخواهد بود. سه ماهگی سنی هست که باید تربیت برای دستشویی را آغاز کنید چطور بدون تربیت بفهمد کجا باید دستشویی کندو ضمن اینکه باید محل قبلی که در خانه دستشویی کرده را از بوی ادرار و مدفوع به خوبی پاک کنید. گاز گاز کردن جز بازی هایی است که در این سن سگ انجام میدهد و دنیا را کشف میکند. به او نه بگویید و دستتان را در نزدیکی دهانش نگذارید تا این بازی تبدیل به عادت در بزرگسال یاش نشود. در خصوص محل نگهداری و بیرون نبردن سگ راهکار شما بسیار اشتباه است. درست مثل آنکه یک کودکی که تازه 4 دست و پا راه میرود را در یک اتاق با کلی اسباب بازی زندانی کنید. او نیاز به فعالیت، بازی ورزش، دویدن و کشف دنیا دارد نه اسباب بازی های ساخت انسان که اصلا نمیداند الان تنهایی در یک مکان کوچک با آن ها چه کند… کمی هم به سگ ها اجازه دهیم طبق طبیعت شان پیش بروند آن ها ماشین نیستند که تماما تحت اختیار و کنترل و شیوه مناسب و راحت برای ما زندگی کنند.

   پاسخ
 4. محمد
  محمد says:

  سلام آقای پت مگز یا نمیدونم سایت پت مگز یاشاید هم اسم جی میل تونه جواب سوال های من رو ندادین ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام با عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخدهی به سوالات به خاطر حجم بالای کامنت‌ها. پاسخ شما بزرگوار داده شده است.

   پاسخ
 5. پویا
  پویا says:

  سلام و عرض ادب

  پت مگز عزیز اگر خاطرتون باشه ٢ ماه پیش سگ ژرمن ما بیماری پارواویروس داشت که در صفحه معرفی این بیماری در سایت خوبتون قبلا نظر داده بودم و از راهنمایی و دلگرمی های خوبتون نهایت استفاده را بردم،
  اما همان توله ما که الان ۴ ماهش شده بعد از اون ١١ روز بیماری پارواویروس شدیدا ضعیف شده بود که با بهترین مکمل های غذایی و دارویی سعی کردیم به ریکاوریش کمک کنیم
  مشکلی که بعد از بیماری بوجود امد یا حالا خودش رو نشون داد این بود که سگ ما علاوه بر اینکه تحرک قبل از بیماری را نداشت از پله ها بالا و پایین نمیرفت (اخیرا بهتر شده) و کمرش هم غوز بسیار شدیدی که پیدا کرده بود که بدنش کاملا شبیه حرف U برعکس بود (باز هم خدارو شکر این مورد خیلی بهتر شد)
  اما موردی که پیش آمد و همچنان رفت نشده هنگام دویدن دو پای عقب رو جفت جفت برمیداره و پاهای عقبی دقیقا مثل جهیدن خرگوش هست که هر دو همزمان به جلو و عقب میرن !
  با توجه به تحقیق هایی که در اینترنت کردم به دیسپلازی لگن مشکوک شدم و فورا به دامپزشکی بردم و با اصرار ازشون خواستم عکس برداری کنند که در نهایت دیدیم مفاصل لگن کاملا درون جای خودشون هستند و گوی و کاسه لگن هیچ مشکلی ندارد
  به دکترهای دیگر هم مراجعه کردم تقریبا به تمامی بهترین دامپزشک ها رفتم و همه گفتن دیسپلازی نیست
  ولی خب این مشکل هست و نمیدونم علتش چیه
  دکتر خودش نظرش این هست که بیماری پارواویروس شدیدا بدن سگ رو نابود میکنه و همچنان برای خوب شدن اثار اون بیماری زمان لازم هست
  بهترین مکمل ها و غذا ها رو براش تهیه کردم و از نظر تغذیه در بهترین شرایط ممکن قرار داره

  ضمنا حس میکنم پاهای عقبش نسبت به دست هاش ضعیف تر هست
  مثلا وقتی راه میره صرفا صدای دست هاش میاد انگار همه وزنش روی جلو هست
  وقتی میشینه موقع بلند شدن یکم زور میزنه تا بلند بشه
  قبلا هاسکی داشتم همینطور سگ های دیگه و وقتی مقایسه میکنم حس میکنم پاهاش و پشتش کمی مشکل دارند ولی توی عکس ها چیزی نبود
  زمانی که خریدمش پاهاش کاملا خرگوشی بود و حتی شیب کمی داشت کمرش اما بعد بیماریش کلا شکل بدنش عوض شد و اوایل بعد از بیماریش حس میکردیم بدنش کاملا خشکه و پاهای عقبش رو انگار سیخ میکنه و نوک پنجه راه میره و اصلا نمیتونست بدوه و خیلی هم زمین میخورد البته همه این ها بهتر شدن یا کاملا خوب شدن
  فقط مشکل جهیدن همگام دویدن رفع نشده
  همینطور از جاهایی مثل تخت خواب نمیتونه بالا بیاد با اینکه سعی میکنه اما نمیشه
  پله ها هم که تازگی و به سختی بالا و پایین میره موقع پایین اومدن پاهای عقب رو جفت جفت برمیداره و در واقع میپره با اینکه عرض کردم ۴ ماهشه و غیر طبیعی به نظر میاد

  ببخشید خیلی طولانی شد

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله یادمان هست. خدارو شکر که بهتر هست. روز به روز هم بهتر میشود. بله بیماری پاروو بیماری سختی هست و اثراتش روی حیوان تا حدودی باقی می ماند. بنده با خواندن کامنت شما بار دیگر متاسف شدم که چرا دامپزشکان گرامی احتمال به این سادگی را به شما نگفته اند. سگ شما توله هست هنوز. یکی از مسائل بامزه برای توله سگ ها دویدن مثل خرگوش است. از دیدنش لذت ببرید. با بزرگتر شدنش مدل دویدنش تغییر میکند. الان چون هیجان زده میشود و مثلا میخواهد تند بدود دو پایش را از پشت همزمان برمیدارد(در بزرگسالی نیز هنگام دویدن خیلی سریع ممکن است این کار را بکند). گاهی در سگ های بزرگتر هم دیده میشود. اگر مشکل کشکک زانو(در صورت داشتن کمی پاهای عقب را بالا میکشد) و دیسپلازی نباشد هیچ مشکلی ندارد و کاملا طبیعی است.معمولا سگ ها از تولگی که در شرف رفتن به بزرگسالی هستند برای پیدا کردن تعادل بدنشان و کلا مسلط شدن به اعضای در حال رشدشان کمی عجیب غریب به نظر میرسند. حرکاتشان با یک بی تعادلی یا کلا عجیبی همراه هست. اما این مرحله گذرا هست اگر خیلی طولانی شود معمولا دیسپلازی را چک میکنند و کشکک زانو را هم بررسی میکنند که با توجه به اینکه شما کنترل کرده اید دیگر اصلا مشکلی نیست خیالتان راحت. سختی رفت و امد پله و بالا آمدن تخت هم با بزرگ شدنش حل میشود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *