, ,

7 نکته کلیدی برای تنها گذاشتن گربه در خانه

تنها گذاشتن گربه

تنها گذاشتن گربه

تنها گذاشتن گربه نیز نیازمند در نظر گرفتن یکسری مسائل است. گربه‌ها حیوانات مستقل و خودکفایی هستند. برای همین ممکن است شما متوجه نشده باشید که چه قدر به حضور و غیاب شما اهمیت می‌دهند و چه قدر بود و نبود شما برایشان فرق می‌کند. اما خودکفا بودن به این معنا نیست که آن‌ها می‌توانند خاک خود را تمیز کنند! پس وقتی می‌خواهید برای چند ساعت یا چند روز گربۀ خود را تنها بگذارید حتما نکات مهم تنها گذاشتن گربه را در نظر داشته باشید:

1. گربه‌ها پانسیون را دوست ندارند.

اگر شما دوست ندارید که برای مدت طولانی گربۀ خود را تنها بگذارید و به پانسیون کردن او فکر می‌کنید تا تنها نباشد و کسی به نظافت و تغذیه‌اش رسیدگی کند، باید بدانید که گربه‌ها وابسته به مکان زندگی خود هستند و محیط ناآشنا، با بو و صدای حیوانات دیگر به شدت آن‌ها را مضطرب و پریشان می‌کند. گربه‌ها، در پانسیون، علاوه بر اینکه کنار صاحبشان نیستند، محیط امن و آشنای خود را نیز از دست می‌دهند.

2. خاک گربه‌تان را تمیز نگه دارید.

حتما قبل از تنها گذاشتن گربه‌ تان خاک او را تمیز کنید. اگر خاک تمیز نباشد، گربه از آن استفاده نمی‌کند و این موضوع حتما شما را ناراحت خواهد کرد. البته خوب است بدانید که گاهی گربه‌های بیمار داخل جعبۀ خاکشان نمی‌روند. بنابراین اگر گربۀ شما منظم و بدون خطا از جعبۀ خاکش استفاده می‌کرده است و حالا سراغ جعبه نمی‌رود، همۀ احتمالات را در نظر بگیرید.

3. برای گربه‌تان سرگرمی ایجاد کنید.

بیشتر مردم گمان می‌کنند که چون گربه‌ها موجودات مستقلی هستند به سرگرمی نیاز ندارند و زمانی که تنها باشند می‌خوابند. این گمان غلط است. گربه‌ها به سرگرمی و معاشرت احتیاج دارند. آن‌ها با تعامل با صاحب خود خستگی و دلزدگی را از خود دور می‌کنند. با توجه به همۀ آنچه گفته شد، بهتر است پیش از آنکه به سر کار بروید کمی با او بازی کنید و برایش سرگرمی ایجاد کنید. برای این کار راه‌های متعدد بسیاری وجود دارد، مثل درخت گربه یا پنیر گربه. از آنجا که گربه‌ها دوست دارند از پنجره بیرون را تماشا کنند، یک تخت گرم و نرم و یک پنجرۀ آفتابی، زمانی که شما منزل نیستید، بسیار برایشان لذت‌بخش است. پس در کنار مسائل دیگر تنها گذاشتن گربه به راه‌های سرگرم کردن او نیز فکر کنید.

4. گربه‌ها هم احساس تنهایی می‌کنند.

حتما شما از وقت‌گذرانی با گربه‌تان لذت می‌برید، چه با او بازی کنید، چه او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید، اما گاهی مجبورید او را تنها بگذارید. مخصوصا اگر کار می‌کنید تنها گذاشتن گربه تان به یک روتین تبدیل می‌شود. به نظر می‌رسد گربه‌ها به اینکه روزی چند ساعت تنها باشند عادت می‌کنند. آن‌ها صبور و خوددارند، اما معنی این حرف این نیست که احساس تنهایی نمی‌کنند و غمگین نمی‌شوند. شما باید به گربه‌تان دقت کنید. تغییر در رفتار، اشتها، خطا در استفاده از جعبۀ خاک یا نداشتن آرامش و بی‌قراری می‌تواند نشانۀ این باشد که گربۀ شما از تنها ماندن‌های طولانی مدت ناراحت است.

5. گربه‌تان را آرام کنید.

اگر متوجه شدید که گربۀ شما وقتی تنهاست مشوش است و اضطراب دارد و رفتارهای ناهنجار دارد و کارهایی انجام می‌دهد که نباید انجام دهد، سعی کنید روشی پیدا کنید که وقتی در منزل نیستید او را آرام کند. مثلا خانه را ساکت ترک نکنید. روشن بودن تلویزیون یا پخش آهنگی که دوست دارد می‌تواند به او کمک کند. همچنین هنگام تنها گذاشتن گربه می‌توانید از فرومون‌های مصنوعی استفاده کنید.

6. او می‌فهمد که شما رفته‌اید.

هرچه قدر به نظر برسد که گربه‌تان به شما بی‌تفاوت است، باز هم وقتی نیستید جای خالی شما را حس می‌کند. حداقل می‌داند که شما منبع تامین غذای او هستید، اما ممکن است وقتی برمی‌گردید چنین وانمود کند که اصلا متوجه رفتن شما نشده‌ است و شما برایش کوچکترین اهمیتی ندارید. شما باور نکنید.

7. شاید او به یک دوست نیاز دارد.

گاهی گربه‌ها به دوستی از جنس خودشان احتیاج دارند. بسیاری از گربه‌هایی که زمان زیادی تنها هستند، در کنار یک گربۀ دیگر دوباره نشاط خود را به دست می‌آورند. در چنین شرایطی فراموش نکنید که شما نباید به خاطر مصلحت گربۀ خودتان، گربۀ دیگری را فدا کنید. اگر سرپرستی گربۀ دیگری را قبول کردید، باید بدانید که در برابر هر دوی آن‌ها، به یک اندازه، مسئول هستید.

15 پاسخ
 1. مژده
  مژده says:

  سلام، گربه پرشين ده ماهه من وقتي شب توي خونه تنها ميمونه شب بعد كه ميايم خونه عمدا ميره روي مبل خرابكاري ميكنه، نميدونم بايد چكار كنم؟!?
  گاهي پيش مياد شب تنها بمونه ولي بعد مطمئنا يه خرابكاري روي مبل هم داريم??

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   گربه‌ها به خودی خود به بهداشت و تمیزی اهمیت می‌دهند. شهرها پر شده از گربه های آزاد ولی بسیار به ندرت فضولات این حیوانات باعث آزار شده و در مکان عمومی دیده شده است!
   این حرکت همانطور که خودتان فرمودید و حدس زدید از روی لج بازی است. این کاری نوعی اعتراض به وضعیت نامطلوب شخص گربه است
   1- در فرآیند تربیت و آموزش سعی کنید برای حیوانتان شفاف سازی کنید که سلسله مراتب باید حفظ شود. فرزندان انسان هم اگر خوب تربیت نشوند بدشان نمی‌آید این چنین لج بازی ای بکنند چه برسد به گربه 🙂
   2- حیوانات خانگی هیچ کدام تنهایی را دوست ندارند. این مورد به طور کلی برایشان آزار دهنده است و باید به حداقل برسد.
   3- با روانشناسی و تربیت صحیح گربه یاد میگیرد تا با شرایط خودش را همخوان کند.
   ضمن آنکه توجه شما را به موارد 2، 3، 4 و 7 همین نوشته مجددا جلب میکنیم

   پاسخ
 2. مهسا
  مهسا says:

  سلام من گربم حدوداً شش ماهه هست و میخوام برم مسافرت حدود ۴ روز
  الام نمیدونم که تنهاش بزارم یا بدم یکی از دوستام که گربه داره نگهش داره؟ و یا اینکه اصلا با خودم ببرم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهتر است گربه را جابه جا نکنید اما در صورت لزوم لطفا این مقاله را مطالعه نمایید :
   https://bit.ly/2OMOkhW
   اگر از سلامت گربه‌های دوستتان یا سازش این گربه ها در یک خانه با هم اطمینان ندارید بهترین راه این است که از دوستتان بخواهید روزانه به او سر بزند و پر بودن ظرف آب، غذای گربه و سلامت او را کنترل نماید ضمنا تهویه و خنکی هوا را نیز باید تامین نمایید. توصیه می‌کنیم برای چند روز او را تنها نگذارید. اگر ظرف آبش به هر دلیلی خالی شود، تمام غذایش را در یکی دو وعده بخورد و یا آسیبی ببیند که کسی متوجه نشود می‌تواند خطرات جدی برایش به همراه داشته باشد.

   پاسخ
 3. ...
  ... says:

  من شخصی رو میشناسم که تنها زندگی میکنه. خودش رفته تو اتاق و کل سرویس رو داده به گربه. و چون طبقه پایین خانوادش هستن برای غذا و اینا میاد پایین. نظر شما درباره این شخص و این طرز نگهداری از گربه چیه؟! ضمن اینکه ساعتای زیادی هم تو خونه نیست و اگرم باشه میره تو اتاقش حالا یه دستی به گربه میکشه و یه غذایی بهش میده و بعد میره تو اتاقش!! ما هرچی گفتیم گربه رو اهدا کنه به یه خانواده ای که بتونن گربه رو نگهدارن و گربه میاد رو میز ناهار خوری و کمد و مبل و تخت و لازم نیست برن تو اتاق در و ببندن گوش نکرد که نکرد…نظر شما چیه؟!

  پاسخ
 4. Elmira
  Elmira says:

  گربه ام ۶ ماهشه. ۳ هفته پیش رفت بیرون الان برگشته. بهش غذا دادم و تمیزش کردم. ولی اصلا آرامش نداره. همش دنبالمه. ضمنا الان که دارم اینو مینویسم ۱نیمه شبه و میخوام بخوام ولی اصلا نمیذاره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام کاملا طبیعی است در این مدت دائم استرس داشته است و هشیار بوده است لذا مدتی طول می کشد تا دوباره آرام شود. اگر ادامه داشت جهت معاینه به دامپزشک مراجعه نمایید تا مطمئن شوید مشکلی در خارج از خانه برایش پیش نیامده باشد.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بچه گربه‌های زیر 4 ماه نهایت 4 ساعت با در دسترس بودن آب و غذا ایمن است که تنها باشند. از همسایه یا دوستی بخواهید او را نگهدارد.

   پاسخ
 5. فهیمه ذره پرور
  فهیمه ذره پرور says:

  سلام من هر روز صبح سرکار میرم و مجبورم که گربه ام تنها بزارم …و اون هر روز ک هوا روشن میشه شرو میکنه به میو میو کردن و منو بیدار میکنه..واسش نگرانم…دکترش گفت جای نگرانی نداره اما خب شب ک میرم خونه حوصله بازی نداره اصلا

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله جای نگرانی نیست. همین که شما چنین دغدغه ای دارید نشان می دهد گربه شما جزو گربه های خوشبخت است و از بسیاری جهات رسیدگی های لازم و کافی را برای او انجا می دهید. پیشنهاد میکنیم مقاله ” رازهایی برای داشتن یک گربه خوشحال ” و ” راه های ورزش دادن گربه “ را مطالعه نمایید. می توانید با چیزهای دیگر مثل یک توپ حاوی کت نیپ، یک جای خواب حدودا نزدیک پنجره ای که آفتاب به داخل می اورد و بسیاری کارهای دیگر نبود خود را جبران کنید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *