,

8 دلیل برای تغییر رژیم غذایی سگ

رژیم غذایی سگ

بیشتر ما گمان می‌کنیم رژیم غذایی سگ تا زمانیکه بیمار نشده نیاز به تغییر ندارد. این باور غلط است. با تغییر شرایط سگ، بدن او به برنامۀ غذایی متفاوتی نیاز پیدا می‌کند. در اینجا به هشت موقعیتی، که باید مراقب غذای سگ خود باشد و احیانا آن را تغییر دهید، می‌پردازیم.

1. پایان تولگی

وقتی سگ بزرگ می‌شود و دیگر توله نیست، باید برنامۀ غذایی او را، با توجه به نژاد و اندازه‌اش، تغییر داد. غذای یک توله کالری بیشتری دارد تا به رشد عضلات، بافت‌های پوستی و دیگر اعضای بدن او کمک کند، ولی یک سگ جوان نیاز به کالری زیاد ندارد و باید اینقدر کالری دریافت کند که وزنش طبیعی باقی بماند. تفاوت دیگر غذای یک توله و سگ جوان در میزان پروتئین و چربی و مواد معدنی موجود در غذا است.

فراموش نکنید که سگ باردار یا شیرده نیازهای خاصی دارد که برنامۀ غذایی او را کاملا متفاوت می‌کند.

2. بعد از عقیم‌سازی

بیشتر سگ‌ها بعد از عقیم‌سازی چاق می‌شوند، مخصوصا اگر همچنان برنامۀ غذایی توله‌ها را داشته باشند. سگی که عقیم نشده باشد به کالری بیشتری احتیاج دارد. بنابراین بعد از عقیم‌سازی، پیش از آنکه سگ خود را به خانه ببرید، با دامپزشک مشورت کنید و برنامۀ غذایی سالمی برای سگ خود در نظر بگیرید.

3. میانسالی

در آغاز میانسالی باید دوباره در برنامۀ غذایی سگ خود تجدید نظر کنید. این تجدید نظر به این معنی نیست که به فروشگاه بروید و غذایی را بخرید که رویش نوشته «برای سگ‌های میانسال». این عبارت صرفا یک اصطلاح تجاری است و پشتوانۀ علمی ندارد. برای همین مواد و میزان کالری این غذاها از شرکتی تا شرکت دیگر بسیار متفاوت است، در ضمن این اصطلاح به شما توضیح نمی‌دهد که غذا از چه موادی تشکلیل شده است. بنابراین حتما برنامۀ غذایی سگ خود را، در آغاز میانسالی، تغییر دهید، اما با دامپزشک مشورت کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

این نکته را هم فراموش نکنید که رژیم غذایی سگ باید متناسب با شرایط زندگی‌اش باشد. برنامۀ غذایی سگ لابرادور پیری که در مسابقات شرکت می‌کند با یک سگ پیر بی‌خانمان فرق دارد.

4. کاهش وزن

اگر سگ شما اضافه وزن دارد، باید تحت رژیم غذایی ویژه قرار بگیرد. اما این رژیم باید متناسب با نژاد، اندازه و سن سگ شما باشد. اگر سگ متوسط یا بزرگی بین نیم کیلوگرم تا 2 کیلوگرم اضافه وزن دارد، با تقلیل غذای او به یک چهارم، به سادگی، می‌شود وزن او را کم کرد و اگر سگی در همان اندازه بیش از 2 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، نیاز به یک رژیم غذایی مخصوص دارد، زیرا کاهش ناگهانی غذای سگ ممکن است او را به کمبود ویتامین و مواد مغذی دچار کند. بنابراین برای رژیم غذایی سگ خود با دامپزشک مشورت کنید که برنامۀ غذایی مناسب در اختیار شما بگذارد تا از کمبود مواد مغذی در سگتان پیشگیری کنید.

5. آلرژی

حساسیت غذایی در سگ‌ها شایع نیست، اما وجود دارد. از نشانه‌های آن خارش مزمن بدن، عفونت پوستی، اسهال و استفراغ است. اگر بدانیم سگ به چه مادۀ خوراکی حساسیت دارد، به راحتی می‌توانیم غذای او را تغییر دهیم. مسئلۀ اصلی اینجاست که معمولا حساسیت در سگ‌ها مجموعه‌ای از عوامل خوراکی و محیطی است، برای همین تشخیص حساسیت غذایی و مشخص کردن مادۀ حساسیت‌زا اصلا آسان نیست. اما سعی کنید با مشورت دامپزشک فورا نسبت به تغییر رژیم غذایی سگ اقدام کنید.

6. تغییر در میزان فعالیت

گاهی تغییرات فصلی در میزان فعالیت سگ و در نتیجه در مقدار غذای مورد نیاز او به شدت تاثیر می‌گذارد. مثلا وقتی در زمستان کمتر سگ خود را برای پیاده‌روی بیرون می‌برید، بدن او به کالری کمتری نیاز دارد و زمانی که بخواهید با آمدن بهار فعالیت او را بیشتر کنید باید در برنامۀ غذایی او تجدید نظر کنید تا متناسب با میزان فعالیتش کالری کافی دریافت کند. به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی سگ در طول سال ثابت نباید باشد.

7. تغییر رژیم غذایی سگ در هنگام بیماری

اگر سگ شما بیمار شود، باید رژیم غذایی او را تغییر دهید. دیابت و بیماری‌های کلیه از این دسته‌اند. تغذیۀ سالم مهمترین چیز در درمان اینگونه بیماری‌هاست، اما راه حل این نیست که به فروشگاه بروید و مثلا غذای سگ دیابتی را بخرید. شما باید با دامپزشک مشورت کنید. اطلاعات پزشکی او در کنار شناخت خوب شما از حیوانتان به شما و دامپزشک کمک می‌کند تا به یک برنامۀ غذایی سالم و مناسب برسید.

8. پیشگیری از بیماری

اگر نژاد سگ خود را به خوبی شناسید و بدانید مستعد چه بیماری‌هایی است، می‌توانید یک برنامۀ غذایی برای او در نظر بگیرید که از آن بیماری‌ها جلوگیری کند. البته بیشتر دامپزشکان با این کار موافق نیستند، چون هنوز تحقیقات کامل و پشتوانۀ علمی محکی برای کار وجود ندارد، اما بهتر است که شما مراقب سگ خودتان باشید و تا جایی که می‌توانید از ابتلای او به بیماری‌ها جلوگیری کنید.

برای آشنایی با “نژادهای مختلف سگ و بیماری‌های رایج آنها” کلیک کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *