,

8 نکته برای تغذیه سگ میانسال

تغذیه سگ میانسال

با پا به سن گذاشتن سگ‌تان بعضی چیزها خواه ناخواه تغییر می‌کنند. درست مانند انسان نیازهای سلامت سگ میانسال نیز مانند همیشه نخواهد بود. یکی از بخش‌های مهمی که صاحبان حیوانات خانگی در این دوران باید به آن توجه ویژه داشته باشند تغذیه سگ میانسال است. در این مقاله نظر متخصصان درباره تغذیه سگ میانسال و چیزهایی که ممکن است برای سگ‌تان نیاز داشته باشید را آورده‎ایم. توجه داشته باشید قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی حیوان خانگی خود با دامپزشکتان مشورت کنید چرا که هر سگ منحصر به فرد است و نیازهای خاص خود را دارد و نمی‌توان حکمی کلی برای تمامی آن‌ها صادر کرد.

به مشکلات دندانی احتمالی سگ را دقت کنید.

اگر متوجه شدید که سگ میانسال شما در زمان جویدن غذا دچار سختی و بی اشتهایی است، بیماری های دهان و دندان از جمله دندان درد بسیار محتمل هستند. در حالیکه تغییر رژیم غذایی او به غذاهایی نرم‌تر کمک می‌کند، بسیار حیاتی است که ریشه مسئله را پیدا و درمان کنید. مراقبت دندانی مناسب به طور چشمگیری کیفیت زندگی سگ میانسال شما را ارتقا می‌دهد. برای درک این موضوع کافیست تصور کنید چند سالی ناچار به زندگی با دندان درد هستید.

اگر سگ شما به طور کامل از غذا خوردن دست کشید،  بسیار بعید است که مشکل منحصرا فقط از دندان باشد چراکه اکثر سگ‌ها بالاخره راهی برای غذا خوردن با دندان درد پیدا می‌کنند و به این دلیل غذا خوردن را متوقف نمی‌کنند. با هر تغییری در شیوه غذا خوردن سگ حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

همراه تغذیه سگ میانسال از مکمل مفاصل استفاده کنید.

درست مانند افراد میانسال، سگ‌ها نیز دچار مشکلات مفاصل می‌شوند و در ریسک ابتلا به آرتریت و درد مفاصل هستند. و با اینکه بسیاری از غذاهای آماده تجاری در جهت حفظ سلامت مفاصل فرمول بندی شده‌اند، ممکن است مکمل اضافی نیز نیاز باشد. سگ‌های بالای سن 7 سال بهتر است که از مکمل‌های مناسب مفاصل استفاده نمایند. برای نژادهای بزرگ‌تر حتی ممکن است زودتر از این سن نیاز شود. محصولات مکمل مفاصل زیادی وجود دارد و ممکن است انتخاب یکی از آن‌ها گیج کننده به نظر برسد. مکملی را انتخاب کنید که حاوی MSM، کندرویتین و گلوکوزامین است. این مواد نامبرده سلامت مفاصل را به همراه خواهد داشت.

میزان آنتی اکسیدان را در رژیم سگ افزایش دهید.

آنتی اکسیدان‌ها به توانایی سگ‌ها در مقابله با بیماری و تاثیرات سن بر آن‌ها کمک می‌کند. تحت نظر دامپزشک می‌توانید از آب‌میوه‌ها برای آن‌ها استفاده نمایید. به عقیده برخی متخصصان سگ‌های میانسال نیاز به آنتی اکسیدان بیشتری دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای اضافه کردن میوه و سبزیجات به رژیم آن‌هاست. اما برخی سگ‌ها آن‌ها را نمی‌خورند یا نمی‌توانند تحمل کنند. در این موارد، فرم کپسولی آنتی اکسیدان‌ها تجویز می‌گردد. اما اگر سگ شما با آن مسئله‌ای ندارد می‌توانید از انواع توت‌ها، زردچوبه و سبزیجات با برگ تیره در وعده‌های غذایی آن‌ها استفاده نمایید.

به رژیم غذایی سگ امگا3 اضافه کنید.

این ماده به عنوان ارتقا دهنده سیستم ایمنی و کاهش دهنده التهاب شناخته می‌شود. اسیدهای چرب امگا3 برای شما و حیوان خانگی میانسال‌تان خوب است. آیا می‌خواهید از مزایای این ماده بهره‌مند شوی؟ می‌توانید مقداری ماهی به رژیم غذایی حیوان‌تان اضافه کنید. سگ‌های میانسال به مقدار بیشتری امگا3 برای حفظ سلامت مغز و قلبشان نیاز دارند. می‌توانید با توجه به آلودگی بیشتر فلزات سنگین در ماهی‌های بزرگ از ماهی ساردین استفاده کنید. مکمل‌های روغن ماهی نیز یکی دیگر از گزینه‌های خوب برای افزایش میزان امگا3 در رژیم غذایی سگ است.